Velký průvodce výběrem sušičky prádla - Gorenje

Velký průvodce výběrem sušičky prádla

Sušičky prádla jsou stále oblíbenějším pomocníkem, který nejen usuší, ale také zbavuje oblečení alergenů a šetří váš čas. Víte, jak vybrat přesně takovou, která vám bude naprosto vyhovovat a sloužit dlouhá léta? Přečtěte si následující článek.

Proč si pořídit sušičku prádla?

Patříte mezi ty, kteří si stále kladou otázku, jestli novou sušičku využijete a jaké jsou vlastně její výhody? Podívejte se na šest hlavních předností tohoto stále populárnějšího spotřebiče.

Sušička šetří váš čas

Spočítali jste si někdy, kolik vám sušení prádla zabere času? Věšení, kolíčkování, kontrolování prádla a jeho opakované přenášení? Pokud máte doma pračku i sušičku, jednoduše přesunete prádlo z jednoho spotřebiče do druhého a po určité době ze sušičky vyndáte suché prádlo, které můžete odnést přímo do skříně. To je vše!

Nemusíte žehlit

Žehlení nemá rád nikdo a právě díky sušičce prádla se ho můžete nadobro zbavit. Sušička vaše prádlo načechrá a zjemní jeho vlákna, takže u běžného oblečení, jako jsou trička, mikiny nebo džíny, nebudete muset brát žehličku vůbec do ruky. Tu využijete snad jen u košil, které budete chtít mít perfektní. A někdy ani to ne.

Oblečení bude vonět

Pokud sušíte oblečení na balkoně nebo před domem, může načichnout různými zápachy. To se vám u sušičky nikdy nestane. Do bubnu můžete dokonce přidat zvolenou vůni a vaše prádlo bude vonět přesně tak, jak to máte rádi.

Ideální pro alergiky

Vysoká teplota v bubnu sušičky spolehlivě zničí živé alergeny a filtr zachytí prachové částice. Prádlo vyndáte se sušičky krásně měkké a nebude tedy dráždit citlivou pokožku ani těch nejcitlivějších členů domácnosti.

Žádné chlupy na oblečení

Pokud máte domácího mazlíčka a trápí vás chlupy zapíchnuté do prádla, se sušičkou budete mít po starostech. Veškeré chlupy skončí zachycené ve filtru sušičky a prádlo bude čisté, jemné a bez nečistot.

Jaké jsou typy sušiček prádla?

Co se týče technologického hlediska, sušičky prádla se dělí na kondenzační a ventilační. Výsledek sušení je u obou typů prakticky stejný, hlavní odlišnosti jsou však v rychlosti sušení a také spotřebě elektrické energie. Kondenzační sušičky se dále dělí na typy s topným tělesem a kondenzačním sušidlem. Můžete si pořídit také pračku a sušičku v jednom. Výběr je tedy poměrně velký.

Ventilační sušičky

Ventilační sušičky v zásadě fungují tím způsobem, že nasávají vzduch, který následně ohřívají, poté nasátý vlhkostí vypouštějí z bubnu v podobě horké páry. Vzniklou páru je však třeba odvádět z místnosti pomocí trubice vedené ven komínem, oknem, či zdí. Trubice se také musí pravidelně kontrolovat a právě díky nutnosti zásahu do místnosti není tento typ velmi rozšířený. Výhodou však je nižší pořizovací cena a podstatně menší spotřeba elektrické energie. Právě díky nutnosti stavebních úprav je vhodná spíše do prádelen než do bytů a domů.

Kondenzační sušičky s topným tělesem
V tomto typu sušičky se vzduch v bubnu ohřívá pomocí topného tělesa, což způsobuje poměrně velkou energetickou náročnost. Ta se sice kompenzuje nižší pořizovací cenou, ale při častém sušení příliš výhodná není. Spíše než do domácností je vhodná do větších provozů, jelikož poskytuje rychlejší sušicí cyklus.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem

Typ kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem je nejmodernější a nejrozšířenější variantou sušiček. Tepelné čerpadlo ohřívá zbytkový vzduch uvnitř sušičky a posílá ho zpět do prádla. Teplo tedy neodchází ze sušičky přímo ven, čímž dochází k výrazné energetické úspoře. Další výhodou je vysoká šetrnost k prádlu. U těchto praček je nutné pravidelně čistit filtry od prachu a vláken.


Pračky se sušičkami
Volba kombinace 2v1 je zde především pro ty, kteří potřebují ušetřit co nejvíce místa. Kromě místa ušetříte také na pořizovacích nákladech a jako bonus nemusíte prádlo mezi praní a sušením přemisťovat. Je však nutné počítat s tím, že kapacita sušení je zpravidla poloviční než kapacita praní, tudíž budete sušit dvakrát. Také nemůžete zároveň sušit i prát jako při oddělené variantě. Pokud tedy máte dostatek místa na samostatnou pračku i sušičku, bude tato varianta lepší volbou ve všech ohledech.

Kam sušičku umístit?

Ještě než sušičku zakoupíte, musíte dobře promyslet, kam ji chcete a můžete umístit. Měli byste také myslet na fakt, že většinu sušiček je možné připojit na odpad, což je praktičtější než kondenzační nádoba, případně externí odtok do vany či záchodu. Důležité je dále rozhodnout, zda chcete vestavnou či volně stojící variantu.

 • Volně stojící sušičky zpravidla nabízejí větší kapacitu bubnu, nicméně mají větší celkové rozměry. Pořizovací cena bývá nižší a výběr typů je daleko rozsáhlejší než u vestavné varianty.
 • Vestavné sušičky mají díky zabudování v korpusu linky menší hlučnost, ale i kapacitu, přičemž pořizovací cena bývá větší. Na druhou stranu poskytují elegantní ukrytí čela za dvířky.
 • U volně stojících sušiček je oblíbeným a praktickým řešením využití prostoru nad pračkou. Jedná se o komínové sestavení, kdy sušičku upevníte nad pračku pomocí mezikusu. Ten nejen sušičku pevně zafixuje, ale také oba spotřebiče opticky sladí, takže budou působit jako jeden celek.
 • Pokud má sušička plnit dobře svou funkci, je nezbytné, aby byla v první řadě dobře vyvážená. Pokud podlaha v místnosti není naprosto rovná, můžete postavení sušičky seřídit pomocí polohovatelných nožiček.
 • Nejčastějším provedením je sušička s kondenzační nádobou. Pokud vám dispozice nedovolují napojení přímo na odpad, musíte počítat s tím, že ji budete chodit po každém sušení vylévat.

TIP: Přečtěte si, jak je vhodné postupovat při skládání prádla do sušičky.

Na co se ptát při výběru sušičky?

Aby vám nová sušička naprosto vyhovovala a sloužila přesně tak, jak potřebujete, je třeba si odpovědět na několik základních otázek. Ty vám pomohou s výběrem a při koupi již vsadíte na jistotu.

Jak velkou sušičku zvolit?

Standardní rozměr sušiček je 85x60x60 cm. Vše ovšem záleží na typu sušičky a především na prostoru, kterým disponujete. Vrchem plnitelné sušičky bývají zpravidla menší než typy s předním plněním, mají však menší kapacitu bubnu. Při výběru se nicméně setkáte také s atypickými rozměry, takže si každý může zvolit takový spotřebič, který mu bude vyhovovat.

Jakou kapacitu sušičky zvolit?

Při výběru kapacity bubnu sušičky byste měli v první řadě zohlednit množství prádla, které budete pravidelně sušit. V potaz berte počet členů rodiny, přičemž pro dvoučlennou rodinu se obecně doporučuje kapacita 6–7 kg. Pokud máte děti, budete již potřebovat kapacitu 8 kg a více. Vše je však individuální, a proto se zamyslete a vyberte kapacitu přesně vám na míru.

Jakou energetickou třídu zvolit?

I když se vám může zdát spotřebič s energetickou třídou A+++ drahý, pravděpodobně bude nejlepší volbou. Mohlo by se vám totiž stát, že ušetříte na nesprávném místě. Rozdíl ve spotřebě je u energetických tříd značný. Pokud zvolíte levnější, ale na provoz náročnější sušičky, časem proděláte kvůli vysokým nákladům na provoz. Zatímco dražší spotřebič může mít spotřebu na jeden cyklus okolo 1,2 kWh, levnější sušičky s horší energetickou třídou spotřebují 3 a více kWh.

Jak je to s hlučností sušiček?

Hlučnost sušičky je dalším důležitým parametrem, který nesmíte opomenout. Běžná úroveň hlučnosti u sušiček je kolem 64 dB, přičemž za hodně komfortní se považuje do 40 dB. Naopak 90 dB a více už značí nepříjemnou hlučnost. V případě, že budete mít spotřebič v bytě, měli byste stavět hlučnost na jednu z předních příček při výběru.

Jaké funkce se u sušičky hodí mít?

U sušiček se můžete setkat s velkým množstvím chytrých funkcí a možností, které vám zpříjemní a usnadní její používání. Představíme vám několik základních, které budete chtít.
 • IonTech naplní vzduch v bubnu negativně nabitými ionty a sníží tak mačkavost oblečení. Navíc vytváří prostředí s minimem alergenů.

 • Buben sušiček WaveActive díky speciálním vlnám zjemňuje vlákna oblečení a poskytuje mu tak nejšetrnější možné zacházení.

 • SteamRefresh na konci sušicího procesu dosáhne maximální jemnosti prádla za použití páry. To poté nevyžaduje žádné žehlení.

 • TwinAir je označení pro obousměrné foukání vzduchu, které zajišťuje rovnoměrné vysušení i těch největších kusů prádla.

 • Odložený start naprogramuje proces sušení přesně na dobu, kterou si přejete. Oblečení tak bude připraveno k uložení do skříní v čas, který si sami zvolíte.

 • StableTech je funkcí, která minimalizuje vibrace sušičky a snižuje tak její hlučnost.

 • Osvětlení bubnu vám poskytne pohodlné a elegantní naplnění i vyprázdnění sušičky.

 • JoggerDial zajišťuje rychlý a snadný výběr sušících programů. Díky LED indikátoru je zvolený program jasně viditelný ze všech úhlů a bez ohledu na okolní světlo.

 • Dětský zámek s pomocí speciální kombinace tlačítek uzamkne ovládací panel. Děti tak nebudou moci používat spotřebič za vaší nepřítomnosti.


TIP: Prohlédněte si novou generaci sušiček s funkcí WaveActive od gorenje.

Jaké existují doplňky k sušičkám?

Každou sušičku můžete ještě vylepšit o vhodné doplňky. Ty proces sušení ještě zefektivní a vám ušetří i tu malou námahu, kterou při práci se sušičkami musíte vyvinout.

 • Mezikus vám umožní instalovat sušičku na pračku s předním plněním a významně vám ušetří místo. Mezikusy se vyrábějí v řadě rozměrů podle typu pračky a sušičky. Některé mezikusy jsou vybaveny také výsuvnou poličkou, která usnadňuje manipulaci s prádlem.

 • Sušící koš je praktickým doplňkem, který ochrání vaše nejjemnější prádlo. Koš se v sušičce neotáčí a tím zajistí to nejšetrnější zacházení s prádlem, které je možné.

 • Míčky do sušičky asi nejvíce připomínají gumové masážní koule s výstupky. Ty jednoduše vhodíte do bubnu společně s prádlem. Jejich velkým plusem je schopnost změkčit prádlo, aniž by bylo nutné používat jakékoliv chemikálie, navíc se díky těmto balónkům zkracuje doba procesu sušení.

 • Vonné ubrousky do sušičky prádlo nejen změkčí, ale také provoní. Hodí se pro všechny druhy textilií a je pouze na vás, jakou z mnoha vůní si vyberete.

Jak o sušičku dobře pečovat?

Aby každý spotřebič dobře a dlouho sloužil, je třeba o něj pravidelně pečovat. V případě sušiček je především třeba se držet tří základních doporučení.

 • Veškeré filtry udržujte v čistotě. Na konci sušícího programu důkladně otřete zbytky vláken a nezapomínejte ani na ohyby dveří, kde se mohou usazovat. Zabráníte tak znečištění dalšího prádla a prodloužíte životnost spotřebiče. Umístění filtrů naleznete v návodu, který je třeba nejprve pečlivě prostudovat.
 • Pokud používáte sušičku bez odvodu vody a ta se hromadí v kondenzační nádobě, nestačí pouhé vylévání vody. Nádobu po každém sušení řádně vysušte, aby z nahromaděné vlhkosti nevznikaly plísně a zápach.
 • Řiďte se seznamem věcí, které do vaší sušičky nepatří. Před sušením nezapomeňte zapnout zipy, knoflíky, zavázat šňůrky. Drobné prádlo raději vždy vložte do speciálních pracích sáčků. Pozor si dávejte na obuv s lepenou podrážkou, oblečení s gumovými součástmi a prádlo označené kódem ITLC, které se může čistit pouze speciálními produkty.