Dělení lednic: Co je monoklimatická, kombinovaná a americká lednice? - Gorenje

Monoklimatická, kombinovaná a americká chladnička

VELKÝ PRŮVODCE: Jaký typ chladničky pro vás bude nejlepší?
Není vám jasné, co je monoklimatická lednice nebo jak vypadá americká lednice? Váháte, kterou z nich si vybrat? V tomto textu vám představíme jednotlivé druhy lednic, jejich výhody i nevýhody, abyste si vybrali tu, která vám bude opravdovým pomocníkem.

Monoklimatická lednice (bez mrazničky)
Monoklimatická lednice je jednoduše lednice bez mrazáku, má tedy pouze chladicí prostor. Taková lednice se hodí především pro větší rodiny, které potřebují ukládat do lednice větší množství jídla a potravin. Díky absenci mrazáku bývá totiž kapacita monoklimatických chladniček o dost větší než u lednic kombinovaných.

K monoklimatickým lednicím se často vyrábí mrazáky ve stejném designu. Spotřebiče je pak možné postavit vedle sebe a vytvořit tak sladěnou praktickou stěnu. Myslete na to, že tato varianta vyžaduje dostatek prostoru a nebude se hodit pro menší byty nebo garsonky. Druhou možností je ale samozřejmě umístit každý spotřebič do jiné místnosti.

Kombinované lednice (s mrazničkou)
Kombinované lednice jsou nejrozšířenějším typem lednic. Spojují totiž dva spotřebiče do jednoho, a to lednici s mrazákem. Chladicí i mrazicí prostor má samostatná dvířka, díky čemuž nedochází ke zbytečnému větrání a snižování teploty uvnitř spotřebiče. Také je možné si vybrat, zda chcete mít mrazák nad lednicí nebo naopak.

Kombinovanou lednici oceníte zejména kvůli praktičnosti a úspoře prostoru, nevýhodou může být omezená kapacita. Je proto třeba zvážit umístění lednice a počet strávníků, kteří v domácnosti žijí a budou lednici využívat. Pro čtyřčlennou rodinu se doporučuje objem lednice alespoň 200 litrů, u mrazáků objem mezi 50 a 70 litry.

Americké lednice (side by side)
Americká lednice je oblíbený multifunkční spotřebič, který ocení především náročnější zákazníci. Jedná se o lednici s dvoukřídlými dvířky s tím, že na jedné straně se nachází chladicí část a na druhé straně část mrazicí. Výhodou je možnost zabudování výrobníku ledu nebo automatu na vodu, který je napojený na chladicí zařízení.

Americké lednice na první pohled vypadají stejně jako již výše zmíněné side-by-side spotřebiče. Výhodou amerických i side-by-side typů lednic je samozřejmě jejich kapacita. Je ale třeba zvážit, zda na takovou lednici máte dostatek prostoru. Nevýhodou může být náročnější instalace, vyšší cena a také vyšší spotřeba energie.

Monoklimatická lednice (bez mrazáku) značky gorenje
Monoklimatická lednice a mraznička vedle sebe
Kombinovaná lednice (s mrazákem) značky gorenje
Americká lednice (side by side) značky gorenje