▷ Jak zapojit pračku? 5 bodů, které musíte ohlídat - Gorenje

Jak zapojit pračku

5 bodů, které je potřeba pohlídat

Jedním z nejdůležitější kroku při koupi nové pračky je její správné zapojení do provozu. Přečtěte si, jak postupovat a čeho se vyvarovat, aby vám pračka fungovala bez problémů.

  1. UMÍSTĚNÍ: V první řadě vyberte vhodné místo. Pračku rozhodně neinstalujte v místnosti, kde hrozí pokles teploty pod 0 °C (například v nevytápěné garáži nebo komoře). Zamrznutí vody v pračce totiž může způsobit její poškození. Pračku postavte na rovnou a pevnou podlahu nejlépe s betonovým podkladem. Povrch podlahy by měl být suchý a čistý, aby se zabránilo posunutí. Nezapomeňte očistit i nastavitelné nožičky. Výrobci vždy žádají, aby pračka stále v úplně vodorovné poloze. Toho dosáhnete postupným otáčením nastavitelných nožiček spotřebiče, vyrovnání průběžně kontrolujte vodováhou. Po nastavení nožiček pevně dotáhněte matice. Nesprávné nastavení nožiček se projevuje nežádoucími vibracemi, pohybem pračky či příliš hlasitým provozem. Věnujte jim proto náležitou pozornost.
  2. ČAS: Dříve, než začnete s připojováním pračky k přívodu a odtoku vody a napájecí síti, měla by mít pokojovou teplotu. Pokud jste ji právě přivezli z obchodu, počkejte s instalací aspoň dvě hodiny.
  3. TLAK: Zásadní podmínkou pro optimální provoz pračky je dostatečný vstupní tlak vody – měl by se pohybovat v rozmezí 0,05 až 0,8 MPa. Pod jakým tlakem proudí voda u vás, zjistíte celkem jednoduše. Minimální tlak vody je možné určit tak, že odměříte množství vytékající vody. Během 15 sekund musí z naplno otevřeného kohoutku vytéct 3 litry vody. Samotné připojení přívodu vody se řídí výbavou konkrétního modelu pračky – pokud má nejen standardní připojení na studenou vodu, ale také na teplou, připojte hadici s modrou značkou k přívodu studené vody a hadici s červenou značkou na přívod teplé vody. Přívodovou hadici pořádně dotáhněte rukou (kleště, klíče nebo podobné nástroje by mohly poškodit závity matice) tak, aby voda odnikud neunikala a nedocházelo k prosáknutí.
  4. ODTOK: Odtokovou hadici můžete připojit několika způsoby. Pokud ji odvedete do umývadla nebo do vany, dobře ji upevněte k otvoru držáku kolena, aby nevyklouzla na podlahu. A pozor, konec odtokové hadice nikdy nenořte do vypuštěné vody! Další možností je připojení hadice přímo k odtoku z umývadla nebo k odtoku ve stěně (průměr minimálně 4 cm) se sifonem, který ale musí být nainstalovaný tak, aby ho bylo možné čistit. Konec odtokové hadice je potřeba umístit minimálně 60 cm a maximálně 100 cm nad úroveň podlahy.
  5. ELEKTŘINA: Nakonec zůstává už jen zapojit pračku do elektřiny. Udělejte to přímo přípojnou šňůrou bez použití prodlužovačky, protože jinak hrozí nebezpečí přehřátí a požáru. Konkrétní napětí a další informace bývají uvedené na výkonnostním štítku umístěném pod rámem dvířek. Aby nebyl spotřebič poškozený nadměrným napětím sítě, například při zásahu bleskem, je dobré používat ochranu proti přepětí třídy I. Spotřebič nikdy nezapojujte do zásuvky určené pro elektrický holicí strojek nebo fén.

A ještě jedna rada na závěr. Pokud je pračka vybavená samočistícím programem, vyplatí se ho použít ještě před prvním praním, aby se z bubnu odstranily případné nečistoty.

Přemýšlíte nad koupí nové pračky? 

DOPORUČUJEME: