▷ Jakou si vybrat pračku? 5 kroků správného výběru - Gorenje

Jak vybrat automatickou pračku

5 kroků správného výběru kvalitní pračky

Bez kvalitní pračky se neobejde snad žádná domácnost. Jak ale vybrat pračku, která si poradí se špínou, a přitom nezruinuje vaše oblečení, ani peněženku?

1. TYP PRAČKY
Na první pohled je u praček rozdíl v typu – jsou pračky, které jsou plněné předními dvířky, a ty, které jsou plněné vrchem. Každá z nich se hodí do jiného prostoru a má jiné výhody, proto dobře zvažte, kterou z praček si koupit.

Pračky plněné předem
  • Jedná se o nejprodávanější typ, proto i nabídka na trhu je nejširší -> nabídka praček gorenje s předním plněním
  • Mohou mít různou hloubku i objem, je ale třeba počítat s prostorem před pračkou pro otvírání dvířek
  • Hlavní výhodou je snadný přesun oblečení do koše a dobrá stabilita pračky
  • Je možné pračku zabudovat do linky nebo do skříně
  • Na pračku s předním plněním můžete postavit sušičku a využít tak prostor efektivně -> nabídka sušiček gorenje

Pračky plněné vrchem
  • Jsou trochu méně časté, nabídka nebývá tak široká
  • Nabízí se v různých velikostech a s různou kapacitou, pračka nevyžaduje žádný prostor kolem, je proto možné ji obestavět dalším vybavením nebo nábytkem
  • Hodí se především do menších bytů nebo garsonek
  • Ocení ji starší lidé, pro které je nepohodlné se ohýbat nebo klečet
2. KAPACITA BUBNU A MATERIÁL
Dále vás bude nejvíce zajímat kapacita bubnu. Uvádí se v kilogramech a určuje, kolik kilogramů prádla se do pračky vejde. Kapacitu bubnu zvolte podle toho, kolik členů žije ve vaší domácnosti – pro dvoučlennou domácnost běžně stačí kapacita 4 kg, pro čtyřčlennou domácnost je ideální pračka s kapacitou 6 kg.

Pokud si vybíráte pračku přímo v obchodě, neberte v potaz jen to, jak buben vypadá na první pohled. Buben totiž při praní nemá být stoprocentně naplněn, vždy by se měla nechávat mezera přibližně 15 cm. Tak bude mít prádlo možnost pohybovat se, prášek se lépe rozpustí a prádlo se poté bude lépe žehlit. 

U bubnu zkontrolujte také materiál, ze kterého je vyroben - ideální je kvalitní nerezavějící ocel s velmi hladkým povrchem. V bubnu by měly být otvory s maximálním průměrem 3 milimetry, které umožní efektivní praní, máchání i ždímání, a to bez poškození prádla.
3. SPOTŘEBA A ÚČINNOST
Všechny potřebné informace týkající se provozu pračky najdete na energetickém štítku. Nejprve na něm zkontrolujte energetickou třídu pračky, která souhrnně udává, jak je pračka náročná na spotřebu. Určitě si vyberte pračku, která má energetickou třídu minimálně A, ideální je A++ a vyšší třídy. Kromě energetické třídy prozkoumejte na štítku také další údaje, které vám vytvoří představu, jak bude provoz pračky finančně náročný. 


Spotřeba vody se udává v litrech a určuje, kolik vody se spotřebuje při programu na praní bavlny na 60 °C. Je ale třeba vzít v potaz, že jiné programy mohou mít spotřebu vody výrazně vyšší, proto se neřiďte jen prvním pohledem na údaj o spotřebě vody, ale zvažte, který program budete nejčastěji využívat. Spotřeba energie se udává v kilowatthodinách za rok. Spotřebu energie ovlivňuje kvalita motoru, zvolený program praní, objem bubnu i další faktory.

Na štítku najdete také údaj o účinnosti odstřeďování. Účinnost odstřeďování se určuje na základě procentuálního zbytku vody po vyždímání. Čím vyšší je třída této účinnosti, tím méně vody po vyždímání v prádle zůstává a tím kratší doba je třeba k tomu, aby se prádlo po vyprání usušilo.

Existuje také údaj nazvaný jako účinnost praní, což je schopnost pračky vyprat prádlo a odstranit skvrny a špínu. Podle nařízení Evropské unie se od roku 2013 nesmí na našem trhu prodávat modely, které mají horší účinnost praní, než je třída A. Tento údaj proto na štítku nenajdete.
4. HLUČNOST
Hlučnost pračky vás bude zajímat především v případě, že bydlíte v paneláku nebo máte malé děti. V takových případech chcete, abyste pračku mohli zapnout kdykoli bez obavy z hluku. Stejně jako ostatní údaje se uvádí na energetickém štítku. Najdete tam dva údaje - hlučnost při praní a hlučnost při ždímání.

Starší pračky bývají dost hlasité, oproti tomu moderní modely jsou velmi tiché a jejich provoz téměř nezaznamenáte. Vybírejte ideálně pračky, které mají hlučnost kolem 50 decibelů. Jen pro představu – 60 dB je hlasitost běžného hovoru, 70 dB hlasitost puštěného televizoru.
5. PROGRAMY
Nejpohodlnější a nejefektivnější je vybrat si plně automatickou pračku, která má přednastavené prací programy. Vy jen dáte prádlo do pračky a zvolíte si program, např. podle barvy nebo množství oblečení. Pračka za vás automaticky nastaví otáčky, teplotu i délku programu. Tyto programy jsou velmi návodné a postihují většinu případů. Oproti tomu ruční nastavení u starších praček, kdy si vše určujete sami, má riziko, že něco nastavíte špatně. Výsledkem může být nekvalitně vyprané nebo dokonce zničené oblečení.

Život je složitý. Udělejme praní jednodušším.

Praní bez přemýšlení s funkcí AutoWash

Pračky gorenje WaveActive jsou vyrobeny tak, aby se efektivně, jednoduše a ekologicky postaraly o vaše prádlo. 

DOPORUČUJEME: