▷ Jak vybrat lednici? 7+1 kroků správného výběru - Gorenje

Jak vybrat lednici s mrazákem

7+1 kroků pro správný výběr kombinované chladničky

Na trhu je možné najít spoustu typů lednic a mrazniček, a pokud si přejete, aby vám dlouho a dobře sloužily, musíte si umět správně vybrat. 

1. VELIKOST A UMÍSTĚNÍ

Běžná lednice má šířku a hloubku 60 cm, je však možné pořídit lednice od 49,5 cm. Výška lednice se běžně pohybuje mezi 1,7 a 2 metry. Při volbě umístění počítejte s tím, že po stranách by měl zůstat minimálně 1 cm místa, za lednicí 3–5 cm. Tím se zajistí volné proudění vzduchu kolem přístroje a jeho plná funkčnost. Na lednici by také nemělo přímo působit sluneční záření, ani by se neměla umisťovat v blízkosti zdroje tepla nebo trouby. Objem můžete posoudit podle počtů členů rodiny, lednice by měla mít 50–70 litrů a mraznička 20 litrů na jednu osobu.

2. TYP KONSTRUKCE

  • Kombinované lednice – chladnička s mrazničkou s vlastními dvířky
  • Monoklimatické lednice – velký objem, ale bez mrazícího prostoru
  • Vitrínová lednice neboli vinotéka – průhledné dveře, bez mrazničky, u vinotéky můžete nastavit různou teplotu v jednotlivých zónách
  • Chladnička s mrazicím boxem – malý mrazicí prostor v lednici
  • Americká nebo side by side lednice – dvoudvéřová lednice, většinou také s výrobníkem ledu, barem nebo nápojovým autobarem
  • Volně stojící vs. vestavná lednice

3. ODMRAZOVÁNÍ

Důležitý je také způsob chlazení, který se u jednotlivých typů liší. Práci s odstraňováním námrazy si ulehčíte, když si obstaráte model se systémem NoFrost (anebo Frost Free), díky kterému v lednici není vlhko, takže žádná námraza nevzniká. Systém NoFrost Plus je ideálním systémem pro chladničky s mrazničkou. Zajišťuje uvnitř lednic nulovou vlhkost, zároveň však chrání potraviny před vysycháním. 

Jinou variantou je automatické odmrazování lednice, kdy lednice sama pravidelně námrazu odstraňuje, mrazicí část musíte odmrazit manuálně. U těchto typů lednic existují dvě verze umístění výparníku v mrazicí části – může být integrovaný přímo ve stěně spotřebiče, případně je výparník vedený přímo pod jednotlivými zásuvkami mrazničky. Výhodou „skrytého“ výparníku v mrazicí části je zhruba o polovinu méně časté rozmrazování než u typů s přímým výparníkem.

Posledním typem je manuální rozmrazování obou částí, kdy musíte lednici i mrazničku uklízet a námrazu nechat roztopit.

! Do lednice nikdy nedávejte teplé potraviny. Mohlo by dojít k výraznému nárůstu teploty, poškození ostatních uložených věcí a namnožení nežádoucích bakterií. Stejně tak dbejte na to, aby potraviny nebyly opřené o zadní stranu lednice.

! Pravidelně vytírání speciálními prostředky nebo vodou s přídavkem octu je nutností, kromě nečistot zlikvidujete i zápach.

4. KLIMATICKÁ TŘÍDA

Klimatická třída stanovuje optimální teplotu při provozu lednice. Při nižších teplotách hrozí, že se chlazení vůbec nezapne, naopak při vysokých bude muset lednice chladit neustále na plný výkon.

Subnormální teploty

  SN

10-32 °C

Normální

  N

16-32 °C

Subtropické

  ST

18-38 °C

Tropické

  T

18-43 °C

5. HLUČNOST

Hlučnost se uvádí v decibelech (dB). Tiché lednice mají hlučnost do 43 dB. Hlasitější přístroje mohou působit rušivým dojmem, ale znovu záleží na umístění. Pokud máte lednici ve společných prostorech, hlučnější lednice vám vadit nebude, zatímco blízko ložnice nebo v bytě 1+kk by pro vás tento parametr měl být důležitý.

6. SPOTŘEBA LEDNICE

Spotřeba elektrické energie je pro mnohé zájemce hlavním kritériem. Energetická třída se označuje písmenem abecedy (A-D), kde písmeno A označuje nejvyšší úsporu elektrické energie. U lednic si však dnes často vybíráme jen pluska ve třídě A. (Zatím) nejúspornější třída je třída A+++, tyto lednice ušetří za den průměrně 0,8 kW, což představuje ročně přibližně 800 Kč. Třída A++ by měla být až o 45 % úspornější než třída A.

7. RODINNÝ DŮM, CHATA NEBO BYT? I NA TOM ZÁLEŽÍ

Při výběru nové lednice dbejte na to, v jakém prostředí bude lednice stát a jak bude využívána. Při umístění v bytě si můžete vybrat z kombinovaných lednic nebo lednic s oddělenou mrazničkou. Předpokládá se denní používání většiny členů rodiny, spotřebič tak bude v plném pohotovostním režimu. Zařízením „2v1“ je vhodné si ušetřit místo.

V domě se dá počítat s větší prostorovou náročností, může také jít o lednici monoklimatickou a zvlášť postavenou mrazničku, vitrínovou lednici nebo vinotéku.

Do malých prostorů, jako jsou chaty, studentské internáty nebo kuchyňské kouty s nepravidelným provozem se hodí menší jednodveřové lednice s mrazicím boxem nebo menší samostatné lednice s mrazničkou. Ty mají také malou spotřebu energie a nižší pořizovací cenu a jsou přizpůsobené pro nepravidelný provoz. Některé modely jsou vybavené tzv. prázdninovým režimem, který dokáže snížit výkon na minimum.

+ FUNKCE

Dnešní moderní lednice nabízí kromě místa při skladování potravin i množství užitečných funkcí, které mají za úkol vytvořit co nejoptimálnější prostředí pro skladování potravin. Některé funkce dokážou zničit mikroorganismy či bakterie pomocí ionizace, pohlcovat zápach nebo dokonce prodlužovat čerstvost potravin.

Technologie, které zajišťují optimální fungování lednice, jsou především:

  • IonAir, který zajišťuje v lednici optimální mikroklima, prodlužuje trvanlivost a čerstvost potravin
  • AdaptTech, který šetří energii díky sledování zvyků uživatelů lednice, také chrání potraviny před teplotním šokem a prodlužuje jejich trvanlivost
  • ventilační systém MultiFlow 360°, který udržuje rovnoměrnou teplotu díky 14 ventilačním otvorům