Jak vybrat správnou digestoř do kuchyně - Gorenje

Jak vybrat správnou digestoř do kuchyně

Nepříjemný odér v kuchyni může být nepříjemný pro vás, vaši rodinu i návštěvu. Kvalitní odsavač je proto základem každé moderní kuchyně, jelikož dokáže vyčistit vzduch od výparů z vaření i tukových částic. 
Při výběru je třeba dbát především na 3 prvky: na velikost vaší kuchyně, na možnosti odtahu vašeho bytu a na umístění varné desky. Projděte si náš článek, ve kterém vám vysvětlíme vše, co potřebujete vědět o odsavačích par.

1) Umístění a tvar digestoře

Nejprve je třeba si uvědomit, kde máte umístěnou varnou desku a kolik máte prostoru nad ní. Odsavače par mají totiž různé tvary. Můžou být:
 • Komínové odsavače mají výrazný design a hodí se spíš do prostornějších kuchyní, jelikož zabírají více místa. Mívají také vysoký výkon. Je třeba ale myslet na to, že u komínových digestoří je třeba mít možnost napojení odsavače do komínu, kudy bude vést odtah. Existují také varianty komínové – vertikální, které mají sací plochu nakloněnou šikmo ke zdi.
 • Volně stojící ostrůvkové odsavače jsou ideální pro kuchyně, které mají varnou plochu na ostrůvku. Jsou také designově výrazné a mívají vysoký výkon.
 • Teleskopické odsavače jsou vhodné do menších prostorů, jelikož zabírají mnohem méně místa a umožňují vysunout sací panel jen při vaření. Teleskopické digestoře často bývají vestavné a umožňují tak skrýt částečně odsavač do skříňky.
 • Podstavné odsavače se většinou umisťují pod skříňky nebo volně nad sporáky. Jsou vhodné také do menších kuchyní, ale sací panel není pohyblivý, ani vysouvací, nýbrž pevně umístěný.


2) Šířka

S tvarem digestoře souvisí také jeho šířka, která je závislá na prostoru, který pro digestoř máte a na velikosti varné desky. Digestoře většinou mívají šířku od 40 do 90 cm a měly by být stejně široké nebo širší než varné desky.

3) Způsob odvětrání/odtahu

S tvarem digestoře přímo souvisí také způsob odtahu. Obecně digestoře umožňují dva základní typy odtahu podle toho, zda máte možnost digestoř napojit přes zeď ven nebo do komína. Vzduch se pak odvádí pryč z místnosti, jedná se tedy o vnější odtah.
Pokud tuto možnost nemáte, musíte zvolit digestoř s recirkulací – ta vzduch nasaje, pročistí skrz speciální uhlíkový filtr a poté vypustí zase zpět do místnosti. V tomto případě se jedná o vnitřní odtah.

4) Velikost kuchyně (výkon)

U tvaru digestoře jsme také zmínili, že některé jsou vhodné pro větší kuchyně a jiné pro menší. Podle velikosti prostoru je třeba správně určit výkon, který by vaše digestoř měla mít. Ideální je, aby digestoř byla schopná vyměnit vzduch v kuchyni 6–10x za hodinu.

Jak tedy zjistíte ideální výkon digestoře?
 • Zjistěte si, jaké rozměry má vaše kuchyň v metrech. Poté je mezi sebou vynásobte (délka kuchyně x šířka kuchyně x výška kuchyně). Výsledkem bude objem kuchyně v m3
 • Výsledek vynásobte 6x a 10x. Získáte tak dva výsledky, v jejichž rozmezí by se měl pohybovat výkon odsavače v m3/hodinu.

Příklad: Vaše kuchyně má délku 4 metry, šířku 5 metrů a výšku 3 metry. Vynásobíte tedy 4x5x3. Výsledek je 60 m3. Nyní si výsledek vynásobíte 6x, získáte minimální výkon odsavače, který tedy bude 6x60=360 m3/hodinu. Dále si jej vynásobit 10x a získáte maximální výkon odsavače, který tedy bude 10x60=600 m3/hodinu. Výkon vybraného odsavače by měl být mezi 360 a 600 m3/h.

U digestoří se také můžete rozhodovat podle dalších parametrů, které vám budou usnadňovat práci v kuchyni nebo ji zpříjemňovat.

5) Hlučnost

Mezi takové parametry patří například hlučnost. U každé digestoře se uvádí v decibelech. Většinou se jedná o maximální hlučnost, někdy firmy uvádí úroveň hluku pro různé stupně výkonu. Je dobré si přímo v prodejně nechat digestoř zapnout a poslechnout si, zda je pro vás hluk přijatelný nebo raději zvolíte tišší a třeba i dražší verzi odsavače par.

6) Energetická třída

Stejně jako u jiných spotřebičů i u digestoře se zajímejte o energetickou třídu. Je možné, že u větších a výkonnějších digestoří bude energetická třída horší kvůli zvýšené spotřebě energie potřebné pro daný výkon.
Někdy také u digestoří najdete zvlášť označení energetické třídy pro jednotlivé součásti – pro osvětlení, filtraci tuku nebo dynamiku tekutin.

7) Materiál a barva

Barvu a materiál spotřebiče si můžete vybrat čistě podle vašich preferencí – vyrábí se odsavače z hliníku nebo nerezové oceli, jiné jsou z lakovaného plechu, který může být bílý, černý, krémový nebo v odstínech hnědé. Můžete si tak zvolit odsavač par, který bude ladit s vaší kuchyní.
8) Funkce

Podívejte se, jaké funkce vám usnadní práci s odsavačem nebo jeho efektivitu.

 • Filtry z polyuretanové pěny
Tato speciální pěna dokáže odstranit ze vzduchu až 98 % všech tuků a jiných nečistot. Díky tomu je vzduch podstatně čistší a svěžejší. Zároveň díky pěně má digestoř třídu A absorpční účinnosti.

 • AdaptAir
Tato technologie umožňuje nasávání vzduchu nad celou varnou zónou. To je možné díky speciálnímu hliníkovému filtru, pěně a klapkám, který se otevírají nebo zavírají podle sacího výkonu. Zároveň se takto snižuje hlučnost.

 • AdaptTech
Tato funkce zajišťuje automatický provoz digestoře. Znamená to, že senzor rozpoznává kvalitu vzduchu a podle toho upravuje rychlost nebo stupeň ventilace, případně se vypne, jakmile je vzduch čistý a digestoře již není zapotřebí.

 • SliderTouch
Jedná se o velmi pohodlné a rychlé ovládání, které vám umožní jednoduchým pohybem prstem změnit rychlost odsávání.

 • P.A.S. systém
Tento systém je inovativním systémem u vertikálních odsavačů. Funguje tak, že vzduch z centrální části přesměrovává do vnějších rohů a rovnoměrně tak distribuuje zatížení spotřebiče, což šetří jeho motor. Tímto způsobem je odsávání vzduchu nejen účinnější, ale také se tím snižuje spotřeba energie a hluk odsavače.

>> Přemýšlíte nad koupí digestoře? Podívejte se na naši nabídku odsavačů par.