Zvyšte úroveň svého vaření - Gorenje

Zvyšte úroveň svého vaření

Jaká cibule je ta správná?

Ačkoli vás všechny cibule umí rozplakat, existují značné rozdíly mezi jejich druhy. Jednotlivé odrůdy cibule se liší v jejich sladkosti, ostrosti, barvě, typu a mnohem více.

Sladké cibule, jak již název sám napovídá, uvolňují typickou sladkost během rychlého osmažení. Červená cibule zachovává svůj charakter nejdéle, když se podává v syrovém stavu. Bílé cibule jsou charakteristicky křupavé a ostré, žluté jsou všeobecně nejlepší odrůdou na vaření, zatímco šalotka je cibule pro volbu vaření s jemnější chutí.
CIBULE SLADKÁNejvhodnější ke smažení. Používá se pro: cibulové kroužky, grilování a pečení v troubě.
ČERVENÁ CIBULENejlépe surovém stavu k jídlu. Použití pro: saláty, sendviče, guacamole.
BÍLÁ CIBULENejostřejší. Použití pro: salsas, příchutě, chipsy.
ŽLUTÁ CIBULENejuniverzálnější. Využití: smažení, dušení, do polévek a omáček.
ŠALOTKANejmírnější. Využití: omelety, vinaigrette nebo jako ozdoba.
12345

A nyní pár fakt o rajčatech.

Rosso nebo Bianco? To je jednou ze základních kulinářských otázek a odkazuje se na další otázku, z jakých rajčat vařit a jaké servírovat syrové. Rajčata dodávají jídlu chuť, barvu i šťavnatost. Ale i zde je dobré znát rozdíly mezi různými typy rajčat a nejlepších způsobů, jaké k čemu použít.

Ačkoli existuje mnoho odrůd rajčat, můžeme je rozdělit opět do třech základních kategorií: velká srdcová rajčata, malá cherry rajčata a šťavnatá rajčata. "Klasický" tvar rajčata je vynikající jak syrový, tak i vařený. Cherry rajčata vizuálně oživí talíř, a zároveň dodají sladkost k pokrmu; jsou ideální pro saláty, těstoviny a rizota, stejně jako doplněk k masu nebo omáček. A když chcete, aby vaše jídlo bylo opravdu šťavnaté, s bohatou omáčkou a sladkou chutí je slívové rajče ta nejlepší volba.
SRDČITÉ RAJČEVelké, masité, klasický kulatý tvar rajče či tzv. do srdíčka. Použití: syrová příloha, do salátů, sendvičů a hamburgerů, v troubě nebo nadívané.
CHERRY RAJČEVelikosti sousta, ve shlucích, sladké. Použití: syrové jako příloha a do salátů, či jako doplněk těstovin a omáček.
SLÍVOVÉ RAJČEOválného tvaru, šťavnaté. Použití: pro rajčatové omáčky, konzervování a odšťavňování.
123

Brambory - více než jen příloha.

Ačkoli brambor pochází z Jižní Ameriky, lze si bez něj jen těžko představit tradiční český pokrm nebo dokonce moderní kuchyni. Vařené, dušené, smažené, pečené v troubě, do salátů ... Existuje mnoho nápadů, jak je připravit, a a je jistě dobré vědět, jaká odrůda se pro jaký pokrm nejlépe hodí. Existuje široká škála odrůd brambor, ale to co dělá výběr jednodušší, je jejich zařazení do třech základních kategorií: první druh brambor je pevný a voskový typ, který drží svůj tvar po celou dobu proces vaření a nerozvaří se. Druhým je lehký a načechraný typ a třetí nejvíce univerzální druh, který je vhodný pro nejrůznější pokrmy. Níže uvedená klasifikace brambor vaši volbu ještě více zjednoduší.
NOVÉ ŽLUTÉ BRAMBORYPovrch s voskovým texturou. Odrůdy: Anuschka, ELFE, Marabel. Použití pro: saláty, vaření, pečení v troubě či smažení.
ČERVENÉ BRAMBORYLehčí a nejuniverzálnější. Odrůda: Bellarosa. Používá se pro: pečení v troubě, sautéing, smažení, vaření.
STARÝ BRAMBORLehké, nadýchané, žluté, dužnaté. Odrůda: Russet. Použití pro: kaše, krokety, pečení, smažení, hranolky.
SLADKÝ BRAMBORBrambor jako hlíza. Využití: vaření, pečení v troubě, smažení.
1234