Otázky a odpovědi - Gorenje
Otázky a odpovědi
1

Jedno děťátko, nekonečně mnoho otázek.

Být mámou je náročné. Hlavně pokud jste čerstvou maminkou. Dýchá děťátko v noci? Jí dostatečně? Měla bych mu vyčistit nosík, znovu ohřát jídlo či umýt hračky?

Nedělejte si starosti. Vyřešili jsme to za vás. Požádali jsme pediatričku MUDr. Janu Bíbovou, Ph.D., aby nám odpověděla na nejčastěji kladené otázky o novorozencích a kojencích.

MUDr. Jana Bíbová, Ph.D. pracuje jako dětská lékařka v jednom privátním zdravotnickém zařízení v Praze. Má v komplexní, tedy preventivní i léčebné péči děti od narození do 19 let. V rámci preventivní poradenské péče se věnuje otázkám vývoje, péče o dítě volbě správného jídelníčku, očkování a volbě režimových opatření. Je zastáncem racionálního předepisování léků dětem. 

Namísto úporného hledání informací si raději užívejte nádherné chvíle mateřství.

ODSÁTÉ MLÉKO

Jak mám připravit mléko, pokud nemohu někdy děťátko kojit?
Pro novorozence je mateřské mléko nejlepší stravou z několika důvodů. Navzdory mnoha výzkumům jeho složení nebylo dosud vysvětleno. Výrobci se snaží vytvořit náhradní mléko, se složením co nejvíce podobným mateřskému mléku, ale kojení a mateřskému mléku se při krmení novorozenců a kojenců zatím nic nevyrovná. Existuje mnoho případů, kdy maminky nemohou kojit (u předčasně narozených dětech, anomáliích prsů, vrácení se do práce apod.). V těchto případech doporučujeme mléko odstříkávat ručně nebo odsávat pomocí manuálních a elektrických odsávaček. Když mléko odsajete, musíte ho správně uskladnit.

Děťátko se kojí jednoduše. Když se ale snažím odstříkávat mléko, vyjde jen malé množství. Co dělám špatně?

Pokud jste zkusili odstříkat mléko, ale není ho dost, neznamená to, že nemáte dostatek mléka. Pocit během odstříkávání a manuálního odsávání je jiný, než pocit, který máte, když děťátko mléko saje, protože odstříkávání mléka vyžaduje cvik. Aby bylo pohodlnější a efektivnější, můžete zkusit několik metod, jako například odstříkávání rukou, odsávání pomocí ruční nebo elektrické/dvojité odsávačky. Abyste stimulovaly tvorbu mléka, před odstříkáváním si můžete na prsy položit teplé polštářky, jemně si je masírovat a poslouchat při tom relaxační hudbu.

Jak mám odsáté mléko správně skladovat?

Odsáté mléko musíte správně uskladňovat, pokud ho nepoužije, když nemůžete kojit. Před odsáváním si umyjte ruce a vyčistěte veškeré příslušenství, které se chystáte použít, abyste tak předešli bakteriální kontaminaci. Odsáté mléko uskladňujte v malých nádobách (60 - 120 ml), dostatečně velkých pro jednu dávku. Na nádobu napište datum odsátí mléka, abyste věděli, dokdy ho můžete použít. Odsáté mléko v uzavřené vysterilizované nádobě skladujte 24 hodin, pokud se rozhodnete mléko zmrazit, vydrží při teplotě -18 °C nejdéle 3 měsíce. Rozmražené mléko je určeno k okamžité spotřebě, nikdy ho znovu nezmrazujte. 

Jak mám uskladněné, odsáté mléko připravit předtím, než ho budu podávat?

Předtím, než ho podáte děťátku, se musí uskladněné, odsáté mléko správně zahřát. Nejvhodnější teplota mléka na krmení miminka je 37 °C. Zkontrolujte jeho teplotu tak, že si nalijete pár kapek na zápěstí tam, kde si obvykle měříte puls. Odsáté mléko by se nemělo zahřívat na teplotu vyšší než 40 °C, protože se při této teplotě ničí všechny živiny.

Nejlepším způsobem ohřívání mléka je dát lahvičku do vodní lázně a tak jej ohřát. Můžete také použít speciální zařízení, určené k ohřívání lahví. Když se láhev zahřeje, jemně jí protřepejte. Takto se teplota rovnoměrně rozdělí po celém obsahu a zároveň se zamíchá tuk, který se během ohřívání oddělil od zbývající tekutiny.

Může se mateřské mléko ohřívat v mikrovlnné troubě?

Ohřívání mateřského mléka v mikrovlnné troubě se nedoporučuje, protože zničí jeho prospěšné vlastnosti a živiny. Nemělo by se ani přehřívat. Nejjednodušší způsob kontroly teploty mléka je pomocí ohřívání v páře nebo ve vodní lázni, při čemž neustále kontrolujete teplotu na vašem zápěstí.
Jak dlouho musím láhev mléka položenou v horké vodě ohřívat?
Délka ohřevu mléka záleží na jeho množství. Teplotu mléka musíte pravidelně kontrolovat na svém zápěstí. Během ohřívání musíte lahví opakovaně potřást, aby byl její obsah rovnoměrně teplý a tuk se smísil se zbylou tekutinou. 

OCHRANA

Moje děťátko si dává vše, na co dosáhne, do úst. Mám mu v tom zabránit?
Rodiče se často strachují, protože si jejich malé děti dávají do úst vše, na co sáhnou. V rozvoji dítěte je použití úst důležitou fází v získávání zkušeností a objevování světa. Pomocí úst dítě odhaluje nové podněty v objevování tvarů, struktur či chutí. Není na tom nic špatného. Musíme samozřejmě zajistit, aby byly předměty dostatečně velké, vyrobené z bezpečných materiálů a nebyly ostré. Rodiče se také bojí toho, že se takto dítě nakazí. V každém případě se doporučuje, aby se předměty, se kterými přichází děťátko dennodenně do styku, občas pořádně vyčistí a dezinfikují. Jedním z přirozených způsobů je vyvařování. K dezinfekci se mohou použít speciálně navržené parní sterilizátory.

Jak mám vyčistit dětské hračky?

Děti jsou se svými hračkami v dennodenním kontaktu. Hrají se s nimi i jiné děti a často hračky skončí na zemi nebo v ústech. Doprovázejí děti i při jídle a spánku. Když je dítě nemocné, jsou prakticky k nezaplacení. Proto je důležité, aby se hračky často čistily.

Gumové hračky jsou neoddělitelnými společníky prvních kroků dítěte v poznávání světa kolem sebe. Tyto hračky často pomáhají zmírnit bolest při růstu prvního zoubku. Protože jsou často v kontaktu s ústy, je důležité je pravidelně pořádně vyčistit. Umyjte je pod horkou vodou pomocí prostředku na mytí nádobí a občas je dezinfikujte ve sterilizátoru.

Plyšové a látkové hračky můžete vyprat v pračce. Použijte program ručního praní s malým množstvím pracího prostředku, který je určen na praní dětského oblečení. Použijte dezinfekční prostředek určený na praní dětského oblečení.

TUHÁ STRAVA

Kdy mohu děťátku začít podávat tuhou stravu?
Děťátku, které stále kojíte, je ideální začít podávat doplňkovou (rozmixovanou) stravu, když má více než čtyři měsíce. Dříve byste měli rozmixovanou tuhou stravu zcela vyloučit, protože zažívání děťátka ještě není dostatečně vyvinuté. Výzkum prokázal, že čekat příliš dlouho není vhodné  a s tuhou stravou se má začít před dosažením věku 6 měsíců. Mateřské mléko již optimálně nepokrývá zvýšenou potřebu dítěte.

Jak bych měla začít s podáváním tuhé stravy?

V začátcích podávání tuhé stravy by měly být rodiče obzvláště trpěliví a vytrvalí. Během této fáze představuje tuhá strava novou zkušenost; objevování není hlavním zdrojem výživy. Je důležité, aby si dítě zvyklo na různé chutě, hustoty a struktury jídla. V našich končinách obvykle začneme podávat jako první kaši ze zeleniny, masa a brambor. Ovoce a obiloviny se začínají podávat o něco později, protože děti upřednostňují sladkou chuť, a proto by mohly zeleninu odmítnout. Nová jídla je vhodné dětem podávat v intervalu jednoho týdne. Takto si děti snadno zvyknou na nové chutě. Zároveň si můžete během této doby všimnout, zda nemají s jednotlivými potravinami problémy.

Na začátku budou jíst méně než jednu čajovou lžičku jídla, některé dvě až tři lžičky, zatímco jiné mohou jíst i více. To je v pořádku. Jídlo by mělo být pokojové teploty nebo trošku teplejší.

Od osmi měsíců může dítě kromě tekutých a rozmixovaných jídel dostávat i stravu rozmačkané vidličkou. Později můžete maso, rybu, zeleninu a ovoce už jen nakrájet na malé kousky.

Jaký druh kaše nebo pyré bychom měli podávat jako první?

Na začátek by se měly podávat jídla, které neobsahují alergeny: zelenina (cuketa, mrkev, brambory, květák), rýže, kukuřičné vločky, maso (drůbež, králík, telecí). Pak můžeme pokračovat s ovocem (jablko, banán, hruška). Jako první jídlo můžeme připravit rýžovou kaši, která se díky své jemné přirozené chuti může smíchat s mateřským mlékem. Když si děti po týdnu zvyknou na lžičku, můžete pokračovat s rozmixovanou mrkví nebo kaší z cukety, které můžete připravit jako samostatnou zeleninovou kaši nebo je přidat do rýže a mateřského mléka. V týdenních intervalech můžete postupně přidávat nové druhy jídel. Je lepší, když obiloviny s obsahem lepku (pšenici, oves) začnete podávat tehdy, když dítě hlavně kojíte nebo krmíte odsátým mateřským mlékem, čili mezi 4 a 6 měsícem. Takto se u dítěte sníží riziko vzniku celiakie (nesnášenlivost lepku).
Co když dítě nemá rádo zeleninové pyré?
Studie prokázaly, že dítěti musíme novou chuť nabídnout 7- až 11-krát a vzdát bychom se neměli ani tehdy, když jídlo plive. Při podávání nové stravy je nejdůležitější trpělivost a vytrvalost.
Jak mám připravit jídlo, které bude mému miminku chutnat? 
Nejlepší je používat čerstvou sezónní zeleninu a ovoce, ale mraženou zeleninou také nic nezkazíte. Zelenina se obvykle vaří ve vodě nebo se dusí. Při vaření nepoužívejte sůl ani koření. Když je jídlo uvařené, rozmixujte ho na jemnou směs nebo rozmačkejte do husté kaše. Rozvoj a růst dítěte vyžaduje vysoce kvalitní tuky, proto se do zelenino-obilných a masových jídel doporučuje přidat rostlinný olej (kanola, olivový nebo kukuřičný olej). Do jedné porce připravené kaše (150 až 200 ml) přidejte čajovou lžičku oleje.

Jak mám připravit jídlo, které bude mému miminku chutnat?

Když svému děťátku poprvé podáváte tuhou stravu, nejdůležitější věcí je rozumně vybrat ingredienci, se kterou začnete. Při prvních jídlech vybírejte chutě, které nejsou příliš silné ani neobvyklé. V případě zeleniny si vyberte například mrkev, brambory nebo cuketu a z ovoce jablko nebo banán, přednostně sezónní ovoce a zeleninu. Také se nedoporučuje připravovat jídlo s obsahem kravského mléka.

Kaše můžete jednoduše připravit pomocí kuchyňského mixéru nebo vidličky. Konzistence musí být hustá a celistvá, ne tekutá. Tvrdší ovoce a zeleninu je třeba nejprve podusit. Vyhýbejte se cukru, soli či koření s výraznými chutěmi. Chcete-li kaši trošku osladit, přidejte do ní čajovou lžičku dužiny z jablka nebo hrušky. Do zeleninových pokrmů přidejte rostlinný olej, abyste mu dodali chuť.

Jaká je nejlepší strava pro miminka?

Kromě toho, aby jídlo dítěti chutnalo, je třeba zajistit, aby obsahovalo všechny potřebné živiny. Níže uvádíme pár obecných zásad při uvádění nových prvků do stravy dítěte:

 • Lepek (pšenice, oves, žito, ječmen, oves, ovesné vločky, špalda, těstoviny): po 4 měsících spolu s kojením
 • Vejce (žloutek a bílek): po 6 měsících 
 • Ryby: možné po 6 měsících, co nejčerstvější, mladé ryby (např. makrela, sleď, sardinky, losos)
 • Chléb: po 10 měsících
 • Kravské mléko: jako samostatný nápoj po 1. roce, v malých množstvích 
 • Cukr, sůl: po 1 roce
 • Med: po 1 roce

Strava děťátka musí být vyvážená a musí obsahovat hodně zeleniny, ovoce a obilovin. Červené maso je nejdůležitějším zdrojem železa pro naše tělo. Níže uvádíme některé potraviny, které obsahují mnoho konkrétních vitamínů a minerálů:

 • Vitamin A: mrkev, kapusta, špenát
 • Vitamin D: rybí olej, mastné mořské ryby, bílek ( v našich podmínkách užívá dítě vitamín D ve formě kapek denně 
 • Vitamin E: řepkový, slunečnicový a kukuřičný olej, pšeničné klíčky, lískové ořechy
 • Vitamin B1: luštěniny, některé ryby, brambory, ovesné vločky
 • Vitamin B2: mléko, mléčné výrobky, vejce
 • Vitamin C: čerstvé ovoce (citrusy, angrešt, černý rybíz), zelenina (paprika, brokolice, fenykl, zelí, špenát, rajče)

Kterým potravinám se mám při přípravě jídla pro děťátko vyhnout?
Při přípravě dětské stravy se musí dodržovat výše uvedená pravidla podle věku, ve kterém představujeme určitou skupinu jídel. Do 1 roku se vyhýbejte mléku, medu a soli. Do 5 let se dětem nedoporučuje nabízet oříšky a arašídy, protože jsou tvrdé a mohly by se zachytit v krku. Děti mají obvykle rádi zpracované jídla, která obsahují tyto ingredience. Vyhnout se musíte i syrovým nebo částečně uvařeným vejcím, dodatečně osoleným nebo oslazeným jídlům, syceným nápojům a jídlům určeným pro dospělé (kávě, čaji). Sójové mléko se nedoporučuje dětem, které jsou alergické na kravské mléko, protože jsou často alergické i na sóju.
Moje děťátko nechce jíst. Co mám dělat?
Při prvním podávání tuhé stravy čelí mnoho rodičů problému, když jejich dítě odmítá jíst. Alespoň jim to tak připadá. Dítě ve skutečnosti dělá pokroky, přibírá a roste. Pamatujte si, že váš apetit není stále stejný a ani vy občas nejíte stejné množství jídla. Může se stát, že dítě prostě odmítá otevřít ústa a nechce připravené jídlo sníst. Nyní musíte zapojit vaši fantazii: předstírejte, že lžička je letadlo, mluvte při krmení pohádku nebo jídlo ozdobte, abyste děťátko přesvědčili uvařené jídlo sníst. Neexistuje zaručený recept. Existuje mnoho způsobů, jak děti přimět jíst, protože jsou to děti. Trpělivost se určitě vyplácí. Tvrdohlavost dětí spojená s jejich živostí, často znamená neúspěch rodičů v boji za jídelním stolem.
Když už dítě přesvědčíte, že stojí za to nové jídlo opět vyzkoušet, buďte vynalézaví. Nabídněte mu ovoce a zeleninu, ale zamaskujte ji. Pokud dítě nemá rádo "chuť zeleniny", vylepšete ji přidáním nastrouhaného sýra nebo dresinku z másla a strouhanky. Pokud při pohledu na ovoce dělá grimasy, smíchejte ho s mlékem nebo jogurtem a nabídněte mu skvělý dětský koktejl.
Děti odmítají jíst i proto, protože nejsou hladové. Děti vnímají hlad mnohem citlivější než dospělí. Žaludek dítěte je takový velký jako malá pěst a rodiče často neodhadnou, kolik jídla dítě potřebuje.
Během přechodu na tuhou stravu může miminko trpět zácpou. Co mám dělat?
Změny jídla způsobují i změny v pohybu střev. Přechod na tuhou stravu běžně způsobuje každodenní vyprazdňování. Některé děti mohou mít přechodné problémy se zácpou. Nejčastěji to je způsobeno nedostatečným přísunem tekutin a vlákniny. Zde je pár jednoduchých tipů, jak si v tomto případě pomoci:

 • Povzbuďte dítě k tomu, aby se hýbalo.
 • Pomocí některých pohybových cvičení se zrychlí funkce trávicího traktu.
 • Promasírujte děťátku bříško a stimulujte mu peristaltiku.
 • Ujistěte se, že má děťátko dostatečný přísun tekutin (mezi jídly mu podávejte převařenou ochlazenou vodu).
 • Dávejte mu co nejvíce zeleniny a ovoce (ŽÁDNÉ banány, ŽÁDNÁ mrkev).
 • Dejte mu oslazený čaj nebo šťávu ze sušených švestek.
 • Pokud problém stále přetrvává, doporučuje se využít prostředky na změkčení stolice, které nejsou návykové. Je důležité, aby vyprazdňování nezpůsobovalo děťátku bolest nebo nepříjemné křeče. Nedoporučujeme dráždit zadeček teploměrem.

DÝCHACÍ ÚSTROJÍ

Jak mám zkontrolovat, zda děťátko v noci dýchá?
Tělo děťátka během noci zpomalí své funkce, proto je někdy náročné zjistit, zda dýchá. Existuje však jeden trik, kterým se ujistíte, že vše je v pořádku: navlhčete si ukazováček a přiložte jej pod nosík děťátka. Jeho/její dech pocítíte na prstu jako jemný vánek.
Všimla jsem si, že moje děťátko často během noci kašle. Co mám udělat, aby klidně spinkalo?
Děti často provází kašel. Obecně souvisí s dýchacími virovými onemocněními, a proto se často objevuje na podzim a v zimě. Nejprve musíme zajistit, aby dítě mohlo dýchat přes nos a ne přes ústa, protože tím se sliznice hrdla ještě více vysušuje a kašel se ještě zhoršuje. Musíme zajistit, aby naše dítě pilo dostatečné množství tekutin a aby místnost, ve které spí, byla dobře větraná. V obytných prostorech je doporučená relativní vlhkost 40 až 60%. Topení způsobuje, že je vzduch v místnostech často příliš suchý, čímž se symptomy kašle zhoršují, vysušuje se pokožka a sliznice. Proto se doporučuje udržovat přiměřenou hladinu vlhkosti vzduchu. Stačí když na radiátor položíte mokré ručníky nebo nádoby s vodou. Dnes máme však k dispozici speciální přístroje - zvlhčovače vzduchu - které rychle dodají v místnosti vlhkost a přijatelné podmínky.
Jak mám vyčistit ucpaný nos mého dítěte?
Ucpaný nos a rýma jsou častými nepříjemnostmi, která malé děti trápí. Nos je třeba uvolnit, aby bylo děťátko spokojené, mohlo lépe dýchat a jíst. Pokud má dítě ucpaný nos nebo nedokáže pořádně dýchat, doporučuje se ho vyčistit solným roztokem nebo hypertonickým roztokem. Je důležité, aby se roztok do nosu nakapal nebo jemně nastříkal a NE vstříkl vysokým tlakem. Pokud do nosu stříknete roztok vysokým tlakem, všechny nečistoty zatlačíte do trubice, která spojuje nosní dutinu s uchem, čímž se zvýší riziko ušní infekce. Když dítě neví, jak si vyfoukat obsah nosu, je možné ho jemně odsát a suché výměšky, viditelné na konci otvoru nosu odstranit pomocí vatové tyčinky, nebo gázy. Abyste předcházeli otoku nosní sliznice, je důležité udržovat v místnostech, kde se dítě nachází, správnou teplotu a správnou hladinu vlhkosti vzduchu.

Zima je za dveřmi. Co dělat, aby bylo moje miminko zdravé?

Během podzimu a zimy zůstáváme uvnitř déle. V důsledku teplot příznivých pro přenos virů, jsme ještě více ohroženi patogeny různých infekcí. Tyto virové infekce jsou obzvláště nebezpečné pro miminka a malé děti, které ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém. Abychom naše nejmenší chránili proti infekcím co nejlepší, měli bychom dodržovat pár jednoduchých pravidel.

Je důležité vyhýbat se uzavřeným prostorům s velkým množstvím lidí (obchodní centra, apod.), zejména v obdobích, kdy je větší pravděpodobnost, že se v davu nacházejí nemocní lidé, kteří vás mohou nakazit. Většina virů se přenáší vzduchem a mnoho z nich se šíří dotykem rukou. Proto je důležité mýt si ruce, zdržovat se v přírodě a vyhýbat se nemocným dětem. U novorozenců a miminek se musíte vyhýbat návštěvám dětí, které tráví čas v kolektivu.

Posilte si imunitní systém vyváženou stravou s velkým množstvím ovoce, zeleniny a v případě potřeby i výživovými doplňky (vitamin D). Fyzická aktivita a dostatečné množství spánku posilují buňky našeho imunitního systému.

Může dudlík děťátku uškodit?

Neexistuje důkaz, že děti, které cucají dudlík, jsou kojené kratší nebo mají s kojením problémy. Je známo, že dětem, které používají dudlík po 1 roce, hrozí větší riziko deformace skusu. Je na rodičích, zda děťátko bude dudlík používat nebo ne. Pokud dítě dudlík nepotřebuje nebo ho nechce, neměli byste mu ho dávat. Nejlepší je nepřehánět a nabídnout dítěti dudlík jen tehdy, když to opravdu potřebuje. Po 1 roce se dudlík nedoporučuje, protože má vliv na vývoj zubů. Je také důležité, aby si dítě vybralo dudlík před spaním ven. Dudlíky se musí často mýt a pravidelně dezinfikovat, aby se z nich odstranily všechny nahromaděné (ne) viditelné nečistoty.