Gorenje koupila švédského výrobce domácích spotřebičů Asko - Gorenje
Středa, 8. září 2010

Gorenje koupila švédského výrobce domácích spotřebičů Asko

Slovinský výrobce domácích spotřebičů Gorenje koupil švédskou společnost Asko Appliance Group. Akvizice má podpořit růst slovinské firmy v zahraničí. Cenu transakce je 4,5 miliónů euro.

"Převzetí je strategicky významné, přinese výrazné úspory a možnost rychlejšího růstu," uvedla firma. Gorenje je největším výrobcem domácích spotřebičů ve Slovinsku a druhým největším vývozcem v zemi.

Asko byla součástí italské skupiny Antoni Merloni. Firma má výrobní základny ve Švédsku a Finsku. Její produkty se prodávají hlavně ve Skandinávii, Severní Americe a Austrálii. Asko je výrobcem velkým domácích spotřebičů s orientací na produkci praček a sušiček, myček a varnou techniku.

Gorenje nedávno vydala nové akcie za 25 milionů eur a v příštích měsících plánuje další emisi ve stejné hodnotě. Peníze z prodeje akcií chce použít na financování nových akvizic, restrukturalizaci a vývoj nových produktů.

Generální ředitel Franjo Bobinac nedávno uvedl, že firma plánuje v příštích několika letech zvýšit podíl své výroby v zahraničí na 40 procent a dlouhodobě až na 50 procent. V současnosti vyrábí 74 procent svých produktů ve Slovinsku, zbytek v Srbsku a České republice.

Gorenje v roce 2005 převzala českého výrobce varné a topné techniky Mora Moravia. Skupina je významným hráčem na světových trzích. Celkem má Gorenje zastoupení v 70 zemích světa a na evropském trhu s domácími spotřebiči má podíl čtyři procenta.