Návod „Jak na skvrny“, část II – jak odstranit skvrny a tečky rychle a jednoduše - Gorenje

Návod „Jak na skvrny“, část II – jak odstranit skvrny a tečky rychle a jednoduše

JEDNODUŠŠÍ DOMÁCÍ PRÁCE
3.5.2017

Můžete si také přečíst Návod „Jak na skvrny“ I >>

Máte někde v garáži pod vánoční dekorací a zimními pneumatikami knihu o tom, jak se zbavit skvrn? Možná, ale teď máte jednu ve Vašich rukou. Popisující různé případy.

Kečup: Naneste na něj tekutý prostředek na mytí nádobí a nechte pracovat po 5-6 hodin. Alternativa: namočte na několik hodin ve směsi vody a glycerinu (50:50). Je-li skvrna po praní stále viditelná, potřete ji benzínem nebo 25% směsí čpavku a vody (1 čajová lžíce čpavku na 1 l vody)

Růž: Ponořte celou skvrnu do mléka. Nalijte nové mléko, když už nefunguje na barvu z růže na tváře. Naneste kapalný prostředek na mytí nádobí na skvrnu a nechte působit tak 4-6 hodin. Zůstane-li barva po praní, naneste na skvrnu po vysušení oblečení dezinfekční roztok.

Pleťové mléko: Použijte benzín. Umístěte kus papírového kapesníčku pod dané místo. Zvlhčete místo kolem benzínem, abyste předešli dalším skvrnám a následně jej přímo naneste na místo. Pokračujte, dokud skvrna úplně nezmizí.

Řasenka: Nalijte prostředek na mytí nádobí na skvrnu od řasenky a nechte působit v plastovém sáčku na 5-6 hodin. Nestačí-li to, použijte benzín.

Mléko: Naneste trochu tekutého prostředku na mytí nádobí na skvrnu, vložte oděv do plastového sáčku a nechte přes noc působit. Zůstaly-li určité fleky od tuku na místě, odstraňte je sodovou vodou.

Zemina: Nenechte zeminu usadit delší dobu. Předtím, než použijete mýdlo nebo tekutý prostředek na mytí nádobí, namočte oděv do studené vody. Zůstaly-li určité fleky od tuku na místě, odstraňte je sodovou vodou.

Bláto: Nechte jej zaschnout. Vyčistěte znečištěné místo co nevíce kartáčem, poté použijte prostředek na mytí nádobí a vložte oděv do plastového sáčku na 5-6 hodin.

Hořčice: Nalijte prostředek na mytí nádobí a nechte působit 5-6 hodin. Zůstanou-li stopy po skvrnách po praní, použijte trochu benzínu nebo směsi 25% čpavku a vody (1/2 čajové lžičky na 1/2 l vody).

Odlakovač: Položte oblečení na absorbující podložku. Nalijte na skvrnu aceton a hned použijte kapesník k vytření skvrny. Nezapomeňte sundat oblečení z podložky, aby se skvrny nerozšiřovaly. Acetátová vlákna nesnesou aceton – místo něho použijte octan amyl.

Olej: Skvrnu Vydrhněte máslem. Alternativa: Nalijte na skvrnu trochu benzínu a stiskněte ji kapesníkem po obou stranách. Nezapomeňte vyjmout oblečení, aby se skvrny nerozšiřovaly poté, co papír absorboval olej.

Olejový nátěr: Na nové skvrny použijte trochu terpentýnu. Potřete vysušená místa hnědým mýdlem a nechte působit přes noc v plastovém sáčku. Pak seškrabte mýdlo a následně místo umyjte vlhkým hadrem.

Broskev: Okamžitě umyjte místo co nejteplejší vodou, jakou vlákna snesou. Nezmizí-li skvrna úplně, potřete skvrnu tekutým prostředkem na mytí nádobí nebo ji namočte do teplého mléka. Je-li to potřeba, potřete skvrnu tekutým glycerinem a nechte odstát 10 hodin nebo navlhčete rozpuštěnou kyselinou octovou, příp. peroxidem vodíku

Tužka: Potřete zmizíkem. Alternativa: nakapejte kapalný prostředek na mytí nádobí a nechte působit 5-6 hodin.

Parfém: Použijte směs vody a dezinfekčního roztoku (50:50).

Pyl: Odstraňte neuchycený pyl vysavačem nebo lepicí páskou. Poté použijte kapalný prostředek na mytí nádobí a nechte ho působit přes noc.

Čisticí prostředek na boty: Na znečištěné místo použijte glycerin a nechte ho působit přes noc.

Soda: Aplikujte ledovou vodu. Nestačí-li to, navlhčete skvrny tekutým prostředkem na nádobí a nechte ho působit 4-5 hodin.

Čaj: Ponořte celou skvrnu do mléka, dokud se mléko nezabarví. Poté nalijte tekutý mycí prostředek na nádobí a nechte působit 5-6 hodin v plastovém sáčku. Alternativa: Nalijte na znečištěné místo glycerin a nechte ho působit přibližně 10-15 minut. Na odstranění odolnějších skvrn použijte alkohol.

Tabák: Namočte oblečení do prostředku, obsahujícího enzymy nebo prostředek aplikujte přímo na skvrny. Nechte prostředek působit několik hodin.

Rajčatová omáčka: Nalijte na skvrnu prostředek na mytí nádobí a nechte ho působit  5-6 hodin. Alternativa: Namočte znečištěné místo na několik hodin do směsi vody a glycerínu (50:50). Zůstanou-li stopy po skvrnách po praní, použijte trochu benzínu nebo směsi 25% čpavku a vody (1 čajová lžička na 1 l vody).

Zvratky: Odstraňte jich co nejvíce. Použijte tekutý prostředek na mytí nádobí. Nechte ho působit  5-6 hodin.

Pračka s laskavým srdcem: Gorenje SensoCare generace praček

Pračka Gorenje je spolehlivý partner pro každodenní péči o vaše prádlo. Chápe náš nedostatek času a je trpělivá k drobným detailům. Proto nabízí programy, které dokonale sedí k množství různých životních stylů a každému uživateli  nabízí funkce, které požaduje. Dokáže prát rychle; dokáže prát s ohledem na životní prostředí. Umí být tichá; dokáže být pečlivě důkladná. Bez ohledu na režim, který si vyberete, bude vaše prádlo vždy vyprané jemně a pečlivě. Látka zůstane svěží a pružná a barvy si zachovají správný odstín.

Možná vás bude zajímat: