Návod „Jak na skvrny“, část I – jak odstranit skvrny a tečky rychle a jednoduše - Gorenje

Návod „Jak na skvrny“, část I – jak odstranit skvrny a tečky rychle a jednoduše

JEDNODUŠŠÍ DOMÁCÍ PRÁCE
2.5.2017

Přečtěte si tipy na to, jak odstranit i ty nejodolnější skvrny a tečky u různých případů.

Adhesivní, acetonové:  Polijte acetonem nebo neolejovým odlakovačem na nehty. Textilie vyrobena s použitím acetátu nesnese aceton!

Banány: Umyjte tečky okamžitě co nejteplejší vodou, co daná vlákna snesou. Když skvrna nezmizí, použijte mycí prostředek na nádobí nebo ji namočte v teplém mléku. Je-li to potřeba, potřete skvrnu tekutým glycerinem a nechte odstát tak 10 hodin. Nebo navlhčete rozředěnou kyselinou octovou, příp. peroxidem vodíku.

Pivo: Zmizí za standardního praní.

Výkaly ptáků: Počkejte, až se vysuší. Oškrabte co nejvíc to půjde. Oškrabte se směsí 2 čajových lžiček vinného octu (bílého) a 1 dl vody. Když skvrna nezmizí, navlhčete čistým kapalným prostředkem na umývání nádobí a dejte do plastového sáčku na 4-6 hodin.

Krev: Oblečení, které vydrží praní za vysoké teploty nebo barevné praní, se musí okamžitě umýt ve studené vodě. Předtím, než se oblečení vypere, namočte jej ve slané, studené vodě. Odstraňte staré skvrny s 8% rozpuštěným čpavkem.

Stopy po spálení: Vařte ohořelý kus oblečení za nízkých teplot  v roztoku z  1 šálku (250 ml) mýdla a 1/2 litru mléka. Můžete ho také potřít vinným octem (bílým). Je-li oblečení bavlněné, z vlny nebo hedvábí, vyčistěte místo s peroxidem vodíků. Funguje to pouze na skvrny s mírným spálením.

Chlór: Když jste si chlórem postříkali Vaše oblečení, tam už není pomoci. Zabarvená místa se neztratí. Je-li to pouze malé místo, můžete tuto chybu napravit zakrytím místa voděodolným zvýrazňovačem s tou samou barvou, jakou má oblečení.

Čokoláda: Namočte skvrny mýdlem, čistým prostředkem na mytí nádobí nebo glycerinem a následně vyperte. Zůstaly-li tam skvrny od oleje, odstraňte je sodovou vodou. Alternativa: Namočte celé oblečení do mléka přibližně na 15 minut a následně oškrabávejte skvrnu, dokud nezmizí

Káva: Použijte glycerin nebo mléko. Vetřete glycerin do skvrny a nechte odstát přes noc. Můžete také zanést glycerol na skvrnu a namočit v mléku.

Barevná křída: Vyčistěte skvrnu benzínem hadříkem nebo jemným kartáčem (i na zuby) namočenými v benzínu.

Kari: Významnou přísadou v kari je kurkuma, která se používá také jako textilní barvivo, proto je nutné rychle zakročit. Naneste glycerin na skvrnu a nechte odstát přes noc. Nalijte kapalný prostředek na mytí nádobí na skvrnu a nechte odstát po dobu asi 5-6 hodin. Alternativa: Použijte směs terpentýnového oleje, 8% nerozpuštěného čpavku a hnědého mýdla.

Skvrny po deodorantu: Použijte směs 1 dávky vinného octu na 4 dávky vody. Umyjte nebo nalijte vodu na skvrnu, rozetřete trochu prášku do pečiva a nechte odstát přes noc.

Vejce: Drhněte čistým prostředkem na mytí nádobí a dejte do plastového sáčku na 4-5 hodin.

Tuky: Většina skvrn od tuku se ztratí při běžném praní, ale můžete se pojistit použitím čistého tekutého prostředku na mytí nádobí s následným ponecháním v plastovém sáčku přes noc.

Zabarvení od jídla: Použijte tekutý prostředek na mytí nádobí a nechte pracovat po 5-6 hodin. Alternativa: namočte na několik hodin ve směsi vody a glycerinu (50:50). Je-li skvrna po praní stále viditelná, potřete ji benzínem nebo 25% směsí čpavku a vody (1 čajová lžíce čpavku na 1 l vody).

Ovocná šťáva: Okamžitě umyjte místo co nejteplejší vodou, jakou vlákna snesou. Nezmizí-li skvrna úplně, potřete místo tekutým prostředkem na mytí nádobí nebo namočte v teplém mléku. Je-li to potřeba, potřete skvrnu kapalným glycerinem a nechte odstát 10 hodin nebo ji navlhčete rozpuštěnou kyselinou octovou, příp. peroxidem vodíku.

Tráva: Na skvrnu nalijte glycerin a nechte ho působit po dobu 10-15 minut. Alternativa: vydrhněte kartáčem (i na zuby).

Džus/šťáva: Okamžitě umyjte místo co nejteplejší vodou, jakou vlákna snesou. Nezmizí-li skvrna úplně, potřete ji tekutým prostředkem na mytí nádobí nebo namočte v teplém mléku. Je-li to potřeba, potřete skvrnu tekutým glycerinem a nechte působit 10 hodin nebo ji navlhčete rozpuštěnou kyselinou octovou, příp. peroxidem vodíku.

Část II – skvrny od kečupu po zvratky – najdete v našem Návodu „Jak na skvrny“ II >>

Pračka s laskavým srdcem: Gorenje SensoCare generace praček

Pračka Gorenje je spolehlivý partner pro každodenní péči o vaše prádlo. Chápe náš nedostatek času a je trpělivá k drobným detailům. Proto nabízí programy, které dokonale sedí k množství různých životních stylů a každému uživateli  nabízí funkce, které požaduje. Dokáže prát rychle; dokáže prát s ohledem na životní prostředí. Umí být tichá; dokáže být pečlivě důkladná. Bez ohledu na režim, který si vyberete, bude vaše prádlo vždy vyprané jemně a pečlivě. Látka zůstane svěží a pružná a barvy si zachovají správný odstín.

Možná vás bude zajímat: