Výhody a nevýhody různých typů materiálů

JEDNODUŠŠÍ DOMÁCÍ PRÁCE
1.5.2017

Akryl je nejsilnější chemický materiál a damašek je nazvaný po Damašku, kde Marco Polo překládal zboží. Přečtěte si zajímavé věci o různých typech materiálů a podívejte se na to jak s nimi zacházet.

Acetát: Syntetická vlákna s dobrým odleskem, která se mírně řasí. Podobný hedvábí. Často se využívají u kabátů, bund, atd. Acetát nepatří mezi moc pevné látky a oslabují jej chemikálie. Hodně se při praní sráží. Perte jej na 40 C. Žehlete za nízkých teplot.

Angora: Přírodní živočišní výrobek. Pochází za zajíců. Pere se ručně jako vlna – viz postup u vlny. Proto angorské látky perte odděleně.

Bavlna: Bílou bavlnu můžete prát i ve vodě za vysokých teplot. Zabarvená se musí prát dle pokynů na štítku, protože kvalita barviva určuje teplotu praní.

Plátno: Tkaná přírodní vlákna z bavlny a lnu. Používá se například na výrobu tašek, bot, uniforem a outdoorového oblečení. Dodržujte pokyny dle textilie, ze které je udělané.

Damašek: Nazvaný dle Damašku, kde Marco Polo překládal zboží. Dodržujte pokyny pro textilii, ze které je vyroben. Damašek je speciální technika tkaní, proto můžou být jeho vlákna vyrobena z různých materiálů jako hedvábí, bavlny a polyesteru. Původně byl damašek vyroben z bavlny. Později se používalo hedvábí (damaškové hedvábí je známé také jako Jacquard). Dnes už můžete najít damašek vyroben ze směsi různých textilií – třeba z polyesteru.

Elastan: Elastická vlákna. Používá se třeba u plavek, spodního prádla, ponožek, kalhot. Obvykle se s ním zachází jako s materiálem, se kterým je ve směsi. Nebělit chlórem.
Dutá textilní vlákna: Dutá syntetická vlákna, často polyester. Zvyšují schopnost izolace. Jedním z jejich komerčních názvů je Hollofil. Můžou se prát na 60 C a sušit za nízkých teplot.

Lace: Dává se do hedvábí, bavlny nebo syntetických materiálů. Často má názvy dle francouzských měst, které se specializovali na jeho výrobu, jako Chantilly, Valenciennes a Calais. Dodržujte pokyny pro péči dle textilie, ze které je výrobek vyroben.

Jehněčí vlna: Přírodní živočišní výrobek. Jehněčí vlna pochází z prvního stříhání a je jemnější, lehčí a měkčí než vlna z následujících střihů. Perte ji jako vlnu. Viz postup u vlny.

Lněná tkanina: Přírodní produkt flóry, který se hodně mačká a jeho žehlení je složitější. Při praní se sráží. Čisticí prostředek nesmí obsahovat bělidlo, které poškozuje textilii. Nedrhněte. Len je nejvhodnější prát v rámci šetrného cyklu.

Průmyslové materiály: Průmyslově vyrobená vlákna lze rozdělit do dvou kategorií – regenerovaná a syntetická vlákna. Vyžadují opatrné zacházení. Dodržujte příslušné pokyny pro každý z materiálů.
Mikrovlákna: Obzvlášť tenká syntetická/chemická vlákna. Mimořádně kompaktní, ale stále provzdušňující. Využívají se u sportovního oblečení (chrání vůči větru a vodě) a u spodního prádla (vypouští vzduch a vlhkost, ale zůstávají suchá). Perte pouze za šetrného cyklu s větším množstvím vody na 30° C. Nesušte v odstředivce nebo sušičce.

Modalová vlákna: Modalová vlákna jsou umělá celulózová vlákna s různou vnitřní strukturou jako viskózní. Perte na 60° C a žehlete za nejvyšších teplot. Můžou se sušit v sušičce.

Nylon: Nylon nebo polyamid předstihuje veškerá předešlá vlákna pevností. Nylon je lehce citlivý, zežloutne a je křehčí za slunečního svitu. Používá se pro zesílení veškerých typů sportovních oblečení jako i u tašek a jiného příslušenství. Perte na 40° C.

Pláštěnky: Povrch se ošetří voskem. Téměř úplně voděodolný. Nesmí se prát ani sušit. Čistěte je vlhkým hadrem nebo opláchněte. Pro jejich údržbu použijte vosk.

Polyamid: Při praní se nesráží. Spodní prádlo, halenky a ponožky se perou na 40° C za běžného programu v mírně naplněné pračce. Lehký materiál je možné prát na 60° C, ale oblečení se obvykle pere na 40° C. Šetrný cyklus a sušička musí dosahovat maximálně 60° C.

Polyester: Taký znám jako Terylene, Diolen, Dacron, a Tetoron. Udržuje tvar a je pevný. Vydrží sluneční svit a většinu chemikálií. Je méně citlivý na horko než jiná syntetická vlákna. Používá se u veškerých forem oblečení, často s bavlnou nebo viskózními vlákny. Perte na 40° C.

Polyesterová výplň: Perte kabáty a materiály z výplní z bavlny/polyesteru nebo nylonu v mírně naplněné pračce. Světlé barvy se perou na 60° C, silné na 40° C. Sušte za teplot doporučovaných pro daná vlákna.

Polypropylen: Lehčí než jiná vlákna. Silný, flexibilní a snese většinu chemikálií. Je ovšem citlivý na světlo a teplo. Používá se mimo jiné u spodního sportovního prádla. Perte na 40° C.

Popelín: Natěsno tkaná vlákna s dvakrát větším množstvím horizontálně než vertikálně. Dodává se do čisté bavlny a bavlny/polyesteru. Používá se jak u košil, tak u triček. Speciální systém tkaní. Dodržujte příslušné pokyny pro textilii, ze které je materiál vyroben.

PVC: Oblečení s umělohmotnou vrstvou z PVC, jako jsou pláštěnky, se perou v mírně naplněné pračce na 40° C. PVC nezvládá otáčecí cykly ani sušičku. Oblečení z PVC se musí likvidovat jako jakékoliv ostatní toxické materiály.

Hedvábí: Hedvábí je jemné vlákno, citlivé, značně lesklé, pouze mírně se sráží a dobře izoluje. Jako ostatní přírodní vlákna může absorbovat vlhkost a proto je pohodlné na nošení. Nemá tendenci k ztrátě flexibility. Perte v rukou nebo se šetrným prostředkem a vhodným programem. Nikdy nedávejte do sušičky.
Sportovní vlna: Speciálně upravená vlna, která ponechává uživatele chladným dokonce i při těžké fyzické činnosti. Lehce se pere. Není mimořádně pevná. Kombinuje se jako polyester a vlna. Perte na 40° C. Sušte v sušičce za nízkých teplot.

Vlna: Z ovce, koní, velbloudů, zajíců a jiných druhů s dlouhými chlupy. Perte vlněné oblečení programem na vlnu. Vlna dělá žmolky a lehce se sráží, přičemž vyžaduje náročnou manipulaci. Nesmíte jí ponechat nasáknout. Perte s programem pro vlnu s mírným čisticím prostředkem bez enzymů a bělidla. Vlna se poškodí chlórem. Je možné ji šetrně odstředit nebo nesušit v sušičce.

Velur: Původně tkaná pouze z hedvábí.  Dnes se vyrábí i z bavlny a viskózních vláken. Má delší a jemnější vlákna než samet a plyš. Dodržujte příslušné pokyny pro danou textilii, ze které je vyrobena.

Viskózní vlákna: Nejčastěji používaná z tzv. regenerovaných vláken. Pohodlná, jemná na nošení a absorbují tělesnou vlhkost jako bavlněné výrobky. Viskózní vlákna nejsou pevná za vlhkosti a hodně se krčí – můžou se také srážet při praní. Perte na 60° C – I barva oblečení může znamenat, že se musí prát na 40° C.

Pračka s laskavým srdcem: Gorenje SensoCare generace praček

Pračka Gorenje je spolehlivý partner pro každodenní péči o vaše prádlo. Chápe náš nedostatek času a je trpělivá k drobným detailům. Proto nabízí programy, které dokonale sedí k množství různých životních stylů a každému uživateli  nabízí funkce, které požaduje. Dokáže prát rychle; dokáže prát s ohledem na životní prostředí. Umí být tichá; dokáže být pečlivě důkladná. Bez ohledu na režim, který si vyberete, bude vaše prádlo vždy vyprané jemně a pečlivě. Látka zůstane svěží a pružná a barvy si zachovají správný odstín.

Možná vás bude zajímat: