9 principů praní

JEDNODUŠŠÍ DOMÁCÍ PRÁCE
12.3.2017

1. Třiďte správně. Jak dle teploty (perte oblečení podle teploty uvedené na štítku), tak i dle barvy (tmavé, světlé a vícebarevné oblečení se musí prát odděleně).

2. Minimalizujte kopu na praní. Proč natlačit oblečení do pračky, když jej můžete umýt okamžitě. Například: Odstraňte slabší nečistoty kartáčem na oděvy, vytřete bláto a zeminu z voděodolných materiálů vlhkým hadrem a provětrejte bavlnu a jiné citlivé oblečení na prádelní šňůře oblečení.

3. Otočte oblečení naruby, vyprázdněte jej a uzavřete. Vlna, pletení, samet a džíny se vždy musí prát naruby. Vždy vyprázdněte kapsy a zapněte zipy, utáhněte Velcro.

4. Perte za nízkých teplot. Barevné prádlo perte na 40° C a bílé oblečení na 60° C. Při praní na nejnižší možné teplotě, šetříte tím energii.

5. Vybírejte si ekologické čisticí prostředky. Vyhýbejte se bělidlům a čisticím prostředkům s parfémem a barvivy a přídavkům pro lesk.

Oblečení bude pořád čisté i bez těchto přísad, které poškozují prostředí. Když si zvolíte ekologické přípravky a vyhnete se změkčovadlům a chlóru, zredukujete vypouštění škodlivých látek pro zvířata a rostliny do vody. Veškeré čisticí prostředky a změkčovadla, která používáte, končí v přírodě.

6. Správné dávkování. Tvrdost vody určí správné dávkování. Tvrdost vody zjistíte u Vašeho místního dodavatele vody nebo místních úřadů. Oblečení se neočistí Vašim opatrnějším přístupem s čisticími prostředky a změkčovadly. Právě naopak – znečistíte životní prostředí a zvýšíte riziko alergií v rodině, protože mýdlo zůstane na oblečení. Proto si prohlédněte balení prostředku. Najdete zde údaj o množství prostředku potřebného pro vyčištění daného množství oblečení.

7. Naplňte a přeskočte předepraní. Ušetříte vodu. Toto je nezbytné kvůli velké spotřebě vody ve většině Evropy. Čím více vody použijete, tím méně jí je v přírodě (potoky a mokřiny). Používáme přibližně sto litrů vody na osobu. Voda, kterou vypouštíme do kanalizace, musí procházet systémem čističek vody před jejím následným použitím. Mrhání vodou je také mrhání energiemi.

8. Vyhněte se chlóru. Chcete-li vybělit Vaše oblečení, volte výrobky s peruhličitanem sodným místo chlóru.

9. Předcházejte poškození v důsledku vysokých teplot. Lehce se stane, že citlivou textilii propálíte příliš horkou žehličkou. Proto se vždy dívejte na štítek ještě před samotným žehlením. Žehlit můžete dokonce i ozdobené nebo tvarované prvky na oblečení – ale výzdobu chraňte tím, že budete žehlit oblečení naruby.

Pračka s laskavým srdcem: Gorenje SensoCare generace praček

Pračka Gorenje je spolehlivý partner pro každodenní péči o vaše prádlo. Chápe náš nedostatek času a je trpělivá k drobným detailům. Proto nabízí programy, které dokonale sedí k množství různých životních stylů a každému uživateli  nabízí funkce, které požaduje. Dokáže prát rychle; dokáže prát s ohledem na životní prostředí. Umí být tichá; dokáže být pečlivě důkladná. Bez ohledu na režim, který si vyberete, bude vaše prádlo vždy vyprané jemně a pečlivě. Látka zůstane svěží a pružná a barvy si zachovají správný odstín.


Možná vás bude zajímat: