Vaření s dětmi

JEDNODUŠE V RODINĚ
7.3.2017

Většina dětí miluje vaření: je to práce s rukama, ušpiníte se u ní a je tu prostor pro kreativitu, nehledě na to, že něco nakonec skutečně uděláte. Je to jednoduše zábava!

Nechte si časovou rezervu!

Vždy počítejte s tím, že Vám činnost zabere více času než obvykle. Proto si nechte čas navíc pro vaření a hlavně u menších dětí myslete na to, že samotná cesta je alespoň tak zábavná jako její cíl!

Plánujte dopředu!

Zvolte si vhodný recept. Takový, který si jim bude líbit a bude zahrnovat množství úloh vzhledem k jejich věku. Ujistěte se, že máte k dispozici veškeré ingredience a vybavení. V případě potřeby si přípravu udělejte předtím, než je požádáte o pomoc.

Udělejte si kuchyň jako profesionálové!

Posaďte je za stůl nebo přepážku, kde se nemůžou popálit, abyste mohli připravit večeři a museli co nejmíň myslet na bezpečnost.

Dejte dětem schůdky, aby měly adekvátní rozhled a udělejte jim místo u stolu bez jakýchkoliv skleněných předmětů, vajíček, masa, ryb a ostrých předmětů (včetně škrabátek a struhátek!). Budou mít pocit většího zapojení a kontroly. Nechte je pořád zapojené u určité činnosti, aby se nemohlo stát, že Vám z nudy budou brát nože nebo syrové kuře.

A špína může začít!

Vaření je o umazání se – a když zapojíte děti, bude špíny ještě víc. Zamezíte tomu, jak nejvíc to jde tím, že na podlahu položíte umělohmotnou ubrus nebo tác pod jejich pracovním stolem. Ale v konečném důsledku si užijete víc zábavy, když se pouze uvolníte a nakonec kuchyni i spolu vyčistíte. Zapojení dětí do úklidu to celé udělá příjemnějším pro všechny — a naučí je další užitečnou věc do života.

Hodně mluvte

Při vaření si povídejte o ingrediencích, jejich původu, o procesech a technikách vaření. Říkejte pravdu. Hovězí je z krávy, vepřové z prasete. Jablka jsou zralá, když padají. A nezapomeňte na hygienu: ujistěte se, že si umyly ruce před nebo po dotýkání se syrových, vařených nebo hotových jídel.
 
Nehrajte si před nimi na Gordona Ramseyho!

Zapojte děti pouze do takové míry, jak jim je to příjemné. Plnění těsta na ravioli může být chvíli zábavné, ale po několika pokusech to pro ně může začít být nudné. Neočekávejte kulinářskou preciznost.

Přiznejte si skutečnost, že ne všechny děti rády vaří. Pokud Vaše děti vaření nebaví, pořád můžou pomoct u přípravy jídla s umýváním, čištěním nádob, přípravou stolů a ochutnáváním jídla pro jistotu, jestli potřebuje ještě dochutit.

Osobní továrna dokonalé chuti: Trouby

HomeMade tvar trouby: Tradiční, klenutý tvar trub Gorenje je jednou z množství užitečných řešení. Inspirovaný tradičními kamny na dřevo, umožňuje horkému vzduch volně cirkulovat. Díky tomu horký vzduch rovnoměrně proudí okolo připravovaného jídla, čímž vždy dosáhnete vynikajících výsledků pečení: křupavé zvenku a šťavnaté uvnitř. V kombinaci s naším speciálním ventilačním systémem Multiflow 360˚ poskytuje něco opravdu speciálního - možnost péci na všech 5 úrovních.

Možná vás bude zajímat: